На 18 октомври 2018 г. ВСУ "Любен Каравелов" навършва 80 години от своето създаване.
11 май 2017
На 10 май в Аулата на ВСУ на среща-беседа беше представена книгата „Къщите говорят”, с участието на двамата автори.
Едно от най-търсените луксозни издания на книжния пазар тази пролет е своебразна богато илюстрирана енциклопедия, събрала близо 300 образци на европейската следосвобожденска архитектура в София и още 10 града на България, който „разказват” историите на тяхното построяване, съхраняване и съдба, за чиято автентичност свидетелства респектиращият обем от ползвани източници, изброени в края на книгата.
По къщите ще ги познаете, парафразира в предговора си авторката на текста, журналистката Мариана Екимова-Мелнишка, библейската максима за делата на човека, приложена в случая към първите стопани на сградите. А авторът на снимките, доц. Александър Геров, доказва убеждението си, че архитектурата е най-краткият български път до Европа, като е уловил стотиците образци на сецесион, класицизъм и барок в най-благоприятната им светлина и най-подходящ ракурс. Под пластовете архитектурни стилове се разкриват безчет мозайки от човешки съдби и драми.
Няколко от описаните сгради са изчезнали за четирите години, през които екипът неотклонно е следвал маршрута си покрай къщите на „строителите на съвременна България”; много други се рушат от безхаберие или алчност, така че книгата може след време да се окаже Мемориал на паметници на архитектурата. Като непотърсени Пепеляшки след отдавнашни балове – с избодени прозорци, ронещи се мазилки и зейнали врати...
Не са малко и къщите-късметлийки, поддържани днес от банки, посолства и организации с чувство на отговорност. Те няма да минат под тревожното заглавие „Сбогом, мои красавици!” на един от очерците за застрашени къщи в София, който събра някорлко десетки хиляди разтревожени читатели, когато очерците-„къщописи” се появяваха най-напред ежемесечно в притурката „Лайт” на седмичника „Капитал”.
479 0.841