Основно звено: Катедра "Градоустройство, теория и история на архитектурата"
Преподаватели:
доц. д-р Благовеста Иванова Иванова–Цоцова - bg_fineart@abv.bg
Аудиторна заетост: 30 ч., 30 ч. лекции, 0 ч. упражнения
Извънаудиторна заетост: 30 ч., 30 ч. самостоятелна работа
Проверка и оценка на знанията: писмен изпит
Курс, семестър, седмична заетост: курс 2, семестър 4, лекции 2.0 ч.,
ECTS кредити: 2
Описание на курса:
Историята на архитектурата от този исторически период се разглежда в четири основни раздела:
Времето на прехода от античната към средновековната архитектура – Исторически предпоставки за явленията в Мала Азия и деятелността на Сирийско-Палестинската строителна школа при формирането на новите християнска храмова архитектура и манастироустройствени схеми,раннохристиянската архитектура в Източната и Западната Римски империи на Балканския полуостров,в Италия и Северна Африка. Храмове,манастири,дворци,обществени и жилищни сгради,съоръжения. Типологии,конструкции,архитектурни декорации.
Архитектура на средновековния византийски художествено-образен кръг –времето на новите идеи, чието начало се корени в деятелността на Армено-Грузинската строителна школа.Архитектурата от периода VІІ – ХІV век-Армения и Грузия,Византия,Първо и Второ българско царство,Влахия и Молдова,Сърбия,Русия.Нови явления в типологиите на храмовото строителство. Храмове,манастири,дворци,жилищни сгради. Типологии,конструкции,архитектурни декорации. Възникване на Живописния стил в архитектурата като български принос във византийската архитектура.
Архитектура на средновековния европейски католически архитектурно-образен кръг – период на европейската варваризация ,времето на монасите-архитекти,романиката и началото на формиране на народностните архитектурни школи в Европа,готиката-времето на европейските градове и техните майстори. Храмове,манастири,дворци жилищна архитектура.Периодизация,типологии,конструкции,архитектурно-художествен език,народностни характеристики на архитектурата на романиката и готиката.
Архитектура на средновековния ислямски свят - Средна Азия и Иран като извор на ислямския архитектурен език - Средна Азия,Персия,Афганистан.Арабският халифат и периода на синкретиката – малоазийският арабски свят и „арабският” Египет.Мавританската архитектура като европейски прочит на източната ислямска строителна култура – Испания на халифите и Магреба . Архитектура на ислямско-византийското проникване-Селджушкия султанат. Видове религиозни и утилитарни сгради и съоръжения,типологии конструкции,материали архитектурно – художествен език.
Курсова задача: Изработване на есе върху тема избрана самостоятелно от всеки студент по въпросите от изпитния конспект.
407 0.078