За първи път в България се проведе обучение по дисциплината „Фасаден инженеринг“, изучавана от студентите от магистърската програма по „Технология и управление на строителството“. Дисциплината завърши с поставяне на текуща оценка, като повечето студенти получиха оценка „Отличен“. Тази оценка се формира на основата на решаване на тест и на практика, която се проведе в последния ден в рамките на дисциплината.
Тази практика включваше посещение на следните обекти:
„Капитал форт“, проектант „А и А Архитекти“, е най-високата сграда у нас. Тя се издига на 126 метра височина и е една от знаковите сгради в София. Високата сграда на „Капитал форт“ е изпълнена със специално разработена модулна (елементна) окачена фасада, която поема сериозни товари и премествания на плочите вследствие на земетръс, но и осигурява защита срещу проникване на вода и въздух. Над покрива са проектирани архитектурно-декоративни елементи, изпълнени с носеща метална конструкция от стоманени греди и колони, като фасадата е реализирана с алуминиеви панели.
Ниската сграда е решена чрез съчетание на алуминиева фасадна система и модулна фасада, към които за зоните с алуминиеви панели е и проектирана и изпълнена вентилируема фасада. Изпозлван е троен стъклопакет със специално стъкло, чрез което се осигурява слънцезащита през лятото, добра топлоизолация през зимата, повишено използване на естествена светлина и подобрена звукоизолация.Ю
Домакин в „Капитал форт“ бе инж. Венета Новакова, Директор R&D в ЕТЕМ България.
Новостроящата се сграда на Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Кл. Охридски“ се намира на бул. „Цариградско шосе“ зад Hotel Novotel Sofia. Строително-монтажните работи на обекта са приключили към края на 90-те години, но оттогава сградата стои незавършена и откровено загрозява формиращия се нов административен център в този регион на София. Главен проектант е „А и А Архитекти”, а главен изпълнител – пловдивската компания „Сиенит” ООД. Старата бетонна конструкция се използва, като след обстойно изследване тя е усилена с композитни материали (карбонови нишки). Покривът е подменен с метален с оформяне на атриум. Фасадата е окачена, с керамична облицовка и топлоизолация от минерална вата.
Домакин на на обекта бе инж. Георги Аврамов, завършил ВСУ, спец. „Управление на инвестиционните проекти“.
ЕТЕМ е една от водещите компании за екструдиране на алуминий в Югоизточна Европа. Основана през 1971 г., ETEM е първата компания, напълно интегрираща процеса на проектиране и производство на архитектурни системи и алуминиеви профили за промишлени приложения в Гърция.
През 1994 фирмата стъпва в България с първия си завод за екструзия в София.
Портфолиото на ЕТЕМ включва както системи за врати и прозорци, окачени фасадни системи, така и вентилируеми фасадани системи, проектирани на базата на EIS, което е оригинален на ETEM цялостен подход от процедури и правила за строителство за създаване на архитектурни системи с най-високо ниво на сигурност, оптимален дизайн и употреба. С модерното си оборудване и квалифициран персонал, ЕТЕМ в момента е един от лидерите на пазара с офиси в Европа и проекти по целия свят.
Домакин в „ЕТЕМ България“ бе инж. Венета Новакова, Директор R&D.
B проведеното обучение, освен че се запознаха с проектирането, технологията и организацията на изпълнението на различни фасадни системи, студентите създадоха хубави спомени, изпълнени със снимки, усмивки и детайли.
421 2.128